Önceki Dönemlerden bir köşe yazısı! 2007 yılından kalma.

Otel odası yerine kısa dönem kiralık ev!

Kısa dönem planlama kiralık evle oteli kıyasladığınızda bir sürü üstünlüğü var. İstediğiniz gibi misafir ağırlayabilir, evinizdeymiş gibi yemek yapabilir, çamaşır yıkayabilir, hatta mangal bile yakabilirsiniz!

Kaç yıldır aynı evde oturuyorsunuz? Sıkılmadınız mı? Hadi bugün bir değişiklik yapıp taşının. Eşinize, çocuklara da yeni adresinizi kapıya not yazarsınız. Onlar görmeden olmaz mı? Olur olur, beğenmezlerse ertesi gün yine taşınırsınız. Nasılsa günlük kiralık ev çok.

Mesela İstanbul Fındıklı’da, dayalı döşeli, 95 metrekare ev 75 YTL. Fındıklı olmaz, akrabalar Fındıkzade’de onlara yakın olsun derseniz, Millet Caddesi üzerinde, 24 saat sıcak sulu, klimalı, 100 metrekare ev 60 Euro. Çok da şirin, tam çocuklu ailelere göre bir ev. Yalnız pek güneş almıyor galiba. Fakat alternatif çok. İsteyene içinde Türk hamamı olan, isteyene cami manzaralı. Teraslı derseniz o da var, köpeğim var bahçeli olsun derseniz o da olur. Siz bütçenizden haber verin. Paranız kafiyse 6 odalı çiftlik bile mevcut. Hele Heybeliada’da, orman ve deniz manzaralı bir tane var ki, oradan hiç vazgeçemez, günlük diye girip yıllarca kalabilirsiniz.

Nereden mi biliyorum? Arkadaşlarımdan! Hafta sonu yaklaşınca oturuyorlar internetin başına, kalacak ev beğeniyorlar. Fotoğraflara bakıyor, o olmaz bu olsun diye hafta sonu kalacakları yuvalarını seçiyorlar. Ne depozito, ne komisyoncu parası, ne elektrik, ne de su faturası! Kaç günlüğüne istiyorlarsa o kadar tutuyorlar. Bayram gibi tatillerde daha uzun, sair günlerde bir-iki günlük. Sahibinden.com sitesinde bu iş için ayrı kategori bile var. Şu dakika baksanız Türkiye’nin her yerinden 300’e yakın kiralık ev emrinize amade. Siz semt beğenin!

Kısa dönem planlama kiralık evler çoğunlukla Side, Karaburun, Kuşadası, Bodrum gibi tatil yörelerinde ama isteyene Balıkesir, Bursa, Ankara gibi şehirlerde de mevcut. Neden mi tercih ediliyor? Çünkü günlük evle oteli kıyasladığınızda bir sürü üstünlüğü var. İstediğiniz gibi misafir ağırlayabilir, evinizdeymiş gibi yemek yapabilir, çamaşır yıkayabilir, hatta mangal bile yakabilirsiniz! Otel odasında barbekü yaptığında, şimdiki gibi günlük ev vardı da, sanki İbrahim Tatlıses mi tutmadı?

Emlakçılar günlük evleri çoğunlukla yabancıların tuttuğunu ama bu saydığımız avantajlardan dolayı artık Türklerin de tercihi olduğunu söylüyor. Daha ekonomik olması günlük evleri özellikle de çocuklu aileler için cazip kılıyor. Çünkü bu evlerle birlikte isterseniz birçok yan hizmet de alabiliyorsunuz. Alışverişinizi yapıyor, yemeğinizi pişiriyor, ütü derdinden kurtarıyor hatta oteldeki gibi kahvaltınızı bile getiriyorlar.

Eskiden sadece yabancılar tutardı, bir yıldır Türkler de başladı

Ferit Çavdarlı (İstanbulrentals Emlak Şirketi) Eskiden sadece yabancılar günlük ev kiralardı. Son bir yıldır Türkler de bu evlerden tutmaya başladı. Misafirlerimizin kalış süresince çöp, havlu gibi günlük temizlikler yapılıyor. Müşteri çıktıktan sonra detaylı temizlik yapılıyor. İsteğe göre kahvaltı, alışveriş ve başka ihtiyaçlarını da karşılıyoruz. Evlerimiz Taksim, Galata, Sultanahmet ve Cihangir’de. Müşteriler bize internet üzerinden ulaşıyor. Onlara alternatifli linkler yolluyoruz, fotoğraflarıyla inceliyorlar. Elimizde gecelik kirası 80 Euro’dan başlayan evler var. Lüks arttıkça fiyat da artıyor. Mesela 250 Euro’luk evde deniz manzarası, hatta jakuzi-sauna bile mevcut. Normal zamanlarda bir hafta önceden başvurmaları yeterli. Ama yeni yıl, Formula-1, bayram gibi zamanlarda en az bir ay önceden rezervasyon şart. Başka yerlerde tek gecelik kiralık evler bulabilirsiniz. Ama biz en az üç günlüğüne veriyoruz. Bu önlem çeşitli suiistimalleri engellemek için.

Taksi parasından ucuza geliyor

İbrahim Çağlar (29- Makine Mühendisi) İnternette böyle bir günlüğüne kiralanabilen bir sürü ev var. Hafta sonu eğlendikten sonra eve gitmektense bu tür bir yer tutmak daha makul. Mesela önümüzdeki celpte askere gideceğim. Gitmeden önce arkadaşlarla Beyoğlu’nda bir uğurlama gecesi yapmak istiyorum. Arkadaşlarımın kimisi Sarıyer’den geliyor, kimisi Anadolu yakasından, Caddebostan’dan. Şehir dışından gelen bile var. Gece dönüşte vereceğimiz taksi paraları zaten evin kirasından fazla tutuyor. O vakitte yola çıkmak, alkollü araba kullanmak falan da cabası. Onun yerine elimizin altında bir ev olsun, isteyen sabahlasın, isteyen yatsın uyusun. Daha iyi değil mi?

HANGİSİNİ İSTERSİNİZ?

Sultanahmet’te 45 metrekare. Amerikan mutfağı, mini buzdolabı, gaz ocağı, kablolu TV, klima var. Deniz manzaralı geniş teras, penceresi Sokullu Paşa Camisi’ne bakıyor. Günlük 90, haftalık 560 Euro. İçini yeşil ağırlıklı döşemişler. Taksim’e 5, havaalanına 15 kilometre.

Heybeliada’da şahane deniz ve orman manzaralı, keyfine düşkün mangal meraklılarına full eşyalarıyla birlikte, adanın en nezih semtinde. Günlüğü 150 lira, 250 metrekare. Valizinizi alıp gelin.

Fındıklı’da Taksim’e yürüme mesafesinde, toplu ulaşıma yakın, möbleli kullanışlı daire. Eşyalı, balkonlu, çelik kapılı, kapıcılı. 95 metrekare, doğalgaz var, yüksek giriş. Günlüğü 75 lira.

Bakırköy Kartaltepe’de iki oda, bir salon, 120 metrekare. Geniş kapalı cam balkonu var, full mobilyalı ve beyaz eşyalı. Klima, yerli-yabancı uydu yayını mevcut. Yalnız hem fiyatı biraz yüksek, hem de en az bir hafta tutmak lazım: Kirası 110 dolar.

Fındıkzade Millet Caddesi üzerinde, havalimanına 15, otogara 10 dakika mesafede, bir aile rahatça kalabilir. 24 saat sıcak su, açık mutfak, kablo TV, klima var. Fiyatı 60 Euro. Fotoğrafları da var, gayet şık bir daire. 100 metrekare, iki oda bir salon. Bu da sahibinden.

Çatalca Kestanelik mevkiinde beş dönüm üzerinde çiftlik evi. Altı odası, iki salonu var. Meyve ağaçları içinde, kümes hayvanlarıyla muhteşem doğal ortamda 500 metrekare. Misafir ve bakıcı evi ayrı. Günlük kirası 750 dolar.

Cihangir’de 80 metrekare, bahçeli, Türk hamamlı, full eşyalı. Üç kişi rahatlıkla kalabilir. Günlük 75 Euro kiraya haftada bir ütü hizmeti ve apartman aidatı dahil. İçinde şahane bir Türk hamamı var, fotoğraflarını görseniz bayılırsınız, şahane.

www.hurriyet.com.tr
Haber yayın tarihi : 03 Aralık 2007 Pazartesi

Call Now Button