Kiralık evler, sağlık kurumları ve dini kurum tesisleri için kimlik bildirimi zorunluluğu getirildi!

kızılay günlük kiralık ev 06ev ankara en uygun güvenilir kaliteli çankaya transfer havalimanı esenboga tren otobus kimlik bildirim sistemi kbs

Valilikten yapılan açıklamada, 31 Ekim 2016 tarihli ve 678 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu’nda değişiklik yapıldığı belirtildi.

Kanun ne diyor önce ona bir bakalım: “Otel, motel, han, pansiyon, günlük kiralanan evler, kamp, kamping, tatil köyü ve benzeri her türlü, özel veya resmî konaklama yerleri ile özel sağlık müesseseleri, dinlenme ve huzur evleri, dinî ve hayır kurumlarının sosyal tesislerinin sorumlu işleticileri, bu yerlerde ücretli veya ücretsiz, gündüz veya gece, yatacak yer gösterdikleri yerli veya yabancı herkesin kimlik ve geliş – ayrılış kayıtlarını, örneğine ve usulüne uygun şekilde günü gününe tutmak, genel kolluk örgütlerinin her an incelemelerine hazır bulundurmak, Devlet İstatistik Enstitüsüne, talebi halinde vermek zorundadırlar.”

İlk bakışta olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkan bu kanun hükmünde kararname (KHK) sanki günlük ya da aylık kiralanan evlerde yasak bir şey yapılıyor gibi anlaşılıyor olabilir. Ülkemizde basının kapasitesizliği, nereye çekersen oraya gelmesi ve turistik faaliyet veren işletmelerin (genel olarak oteller) yürüttüğü güçlü lobi faaliyetleri ile kanun sadece günlük kiralanan evlere özel getirilmiş gibi görünüyor; fakat bu kanun SAĞLIK İŞLETMELERİ, HUZUREVLERİ, DİNİ KURUMLARIN SOSYAL TESİSLERİ’ nide kapsıyor. Sağlık işletmeleri çok mu sakıncalı, dini tesislerde farklı bir şeyler mi yapıyorlar? Bu soruları at gözlüğü takan kişilere sormak gerekiyor. Kanun neden bunlarıda kapsıyor? İşin özü bu kanun, terör saldırıları ile tehdit altında olan ülkemizde verilen topyekün mücadelenin ufak bir parçası. Her birey terör saldırılarına karşı komşusundan, yoldan geçen araçlardan ve benzeri şeylerden sorumludur, bunu vatandaşlık görevi olarak zaten yapmalıyız.

Dünya üzerinde bir çok ülkede ev kiralayıp, konaklamış biri olarak, evler için kimlik bildirme sistemine ilk defa ülkemizde rastladığımızı söylemem yalan olmaz. Başta garip gelsede, bu kanunun çıkması bu sektörü güvence altına alıp, bu işin daha düzgün yapılmasına imkan vermiştir. Aslına bakarsanız art niyetli kişiler, zaten bu işi doğru şekilde yapanların evlerinde konaklama yapmaktadırlar. Kanunun çıkması art niyetli davranan kişileri temizlemiş oldu.

Otel lobisi ali cengiz oyunu yapayım derken kendi ayağına sıkmıştır. Aslında kendisi ile aynı amaca hizmet eden kiralık evleri basın yolu ile kuvvetli lobi faaliyetleri sonrası, maddi gücünü kullanarak devamlı manipüle eden, kötü bir amaca hizmet ediyormuş gibi gösteren oteller kanunun çıkması ile avucunu yalamıştır.

Kanun sonrasında kimliğini vermek istemeyen misafirleri kibarca tesis dışına yönlendirmemiz, bizim için kanuni bir sorumluluktan öte vatandaşlık görevidir. Bunun ötesinde KBS sistemine kayıtlı olup kimlik bildirmeyen işletmeler 10000 TL ile cezalandırılmaktadır. Hiç kayıt olmayan işletmeler ise 15000 TL ceza ile karşı karşıya kalmaktadır.

Ülkemizin geleceği parlaktır, biraz sabır biraz mücadele ile zor günler geçecektir. Bol güneşli bir gün dilerim… 06ev.com

Call Now Button