Kirada ve Satılık Modeli: Evimi satmak istiyorum, ama 2 yıldır satamadım. Hala ilanda ve alan yok?

06ev Rental House olarak aynı zamanda gayrimenkul yatırım ve danışmanlık hizmeti vermekteyiz. 2003 yılından beri bu faaliyetlerimizi lisanslı bir şekilde SNO Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık adı altında sürdürmekteyiz.

Herkese ekstra bir gelir kapısı olması adına evlerinizi sizin adınıza biz kiralayabiliyoruz ve satabiliyoruz. Mülkleriniz satılmayı beklerken, atıl vaziyette beklememiş oluyor ve değerini daha fazla koruyor.

Biraz sistemin nasıl işlediğini anlatayım? Ofisimin camından baktığım zaman tam 3 yıldır bekleyen satılık ilanı asılı daireler var. Karşımızda hem satılamıyor hem görüntü kirliliği yaratıyorlar.

Sebeplerini basitçe sıralayabiliriz. Piyasa değerininin çok üstünde fiyat istenmesi, apartman düzeni gibi saçma nedenlerle satılmaması, emlakçıların ilgisizliği, doğru kanallarla satılmaya çalışılmaması gibi sebepler… Bunlara ek olarak satıcıyı suçlayamayacağımız basit sebeplerde var. Mülkün üzerindeki borç durumları, aile bireyleri arasındaki anlaşmazlıklar.

Şimdi çevremdeki örnekleri vereyim. 3 bina yanımdaki Türkan Teyze, mülkünü 2 sene önce 250 binden satışa çıkardı. Kredilerdeki yüksek oranlar ve piyasa koşulları derken 1.5 sene kaybetti. Daire bu arada boş. Ağustos 2018 den itibaren artan faizler derken 1 senesi daha yok oldu. Şu an 2.5 senelik kayıp demek basit faiz olarak hesaplandığında 200 bin tl için yıllık 50 bin, 2.5 yıllık 125 bin eder. Zihni sağlam Türkan Teyzem eğer mülkünü doğru rakam olan 200 bin den satmış olsa idi elinde 325 bin lirası olacaktı.

Karşımdaki Bülent Amca 350 bin lira istediği daireyi 3 yıldır boş tutuyor. Hesap yapmaya gerek yok nerden baksanız 150 bin lira üzerinde bir rakam faiz getirisi elde etmiş olacaktı.

Diğer örnekleri sıralayabiliriz. Bu tarz durumlarda ev sahiplerinin istedikleri fiyatların altına inmeme takıntılarını yok etmek zor. Hatta imkansız. Belki birkaç jenerasyon sonra olabilir. Bu sebeple şimdi zaten uyguladığımız ve birçok ev sahibi tarafından beğenilen modelimizi anlatmak isterim.

Firmamız olarak bize yeni gelmiş ya da bir süredir satılıkta bekleyen ev sahipleri tarafından firmamıza yapılan başvuruları piyasa durumuna göre değerlendiririz. Modelimize uyan evleri buna uygun yapacağımız sözleşme ile dahil ederiz. Evler satış aşamasında iken aynı zamanda daireler içi döşenerek, belli standartlara uygun olarak hazırlanır. Bu şekilde uzun dönem ya da daha kısa süreli olarak kiralanır.

Dikkat çekici olarak yapılan sözleşmelerdeki hassa nokta dairelerin satılma durumunda tahliye edilmesidir. Ev sahibini hiçbir şekilde mağdur etmemek adına daire satış akabinde hemen boşaltılır.

Ayrıca satış aşamasında olan daireler kiralandığı zaman birçok avantaj oluşur. Örnek olarak daireler devamlı bakımlı, arızaları giderilmiş, rutubete karşı korunmuş, hırsızlık gibi durumlara karşı korunaklı, su basması, yangın ve başka başıboş bir dairenin başına gelebilecek her türlü durumdan korunmuş olur.

Sizde dairenizi inatla istediğiniz fiyata satmak konusunda direnen bir mülk sahibi iseniz, hemen bizimle iletişime geçin. Bu sayede daireniz piyasada zarar etmemiş ve bakımlı kalmış olacaktır. Sizde her ay düzenli olarak kiranızı almakta geri kalmayacaksınız.

06ev Rental House / M.S.

Call Now Button